Szanowni Czytelnicy, uprzejmie informujemy, że  od 18 kwietnia do 4 maja 2019 r. Centrum będzie czynne w następujących godzinach:

18 kwietnia (Wielki Czwartek) – 8.00–16.00;

19 kwietnia (Wielki Piątek) – 8.00–13.00;

20-22 kwietnia (Wielka Sobota–Święta) – nieczynne;

23 kwietnia (wtorek) – 8.00–16.00,

1-4 maja (środa-sobota) - nieczynne.                               Wesołych Świąt
                                                              

Szanowni Państwo, informujemy, że istniej duże prawdopodobieństwo, że z dniem 1 marca zostanie zamknięty dostęp do bazy ScienceDirect.  Czasopisma i książki Wydawnictwa Elsevier dostępne były do tej pory w ramach licencji krajowej finansowanej przez MNiSW. ICM, które działa w imieniu Ministerstwa i negocjuje warunki dostępu dla wszystkich instytucji w Polsce, nie podpisało do tej pory porozumienia na dalszą subskrypcje zasobów. Powody takiej decyzji zamieszcza w komunikacie dostępnym na stronie.  Sugerujemy, aby jak najbardziej efektywnie  wykorzystać dostęp do tych materiałów, zanim Wydawca definitywnie zakończy współpracę z ICM.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z nowej usługi w katalogu Integro. Każdy egzemplarz w strefie wolnego dostępu CINIB-y został zaopatrzony w opcję „Prowadź”. Funkcja dostępna jest również
w telefonach (oczywiście po wcześniejszym uruchomieniu Integro). Funkcja ta pozwala na szybką lokalizację książki, a także zaoszczędzić czas na samodzielnym szukaniu na mapce. Wystarczy kliknąć ikonę „Prowadź”, a wyświetli nam się podgląd piętra i regału, na którym znajduje się wybrana pozycja.

Czytaj więcej: Nowa funkcja w katalogu INTEGRO

Program Springer Open Choice dla Polski umożliwia autorom afiliowanym w polskich instytucjach akademickich publikowanie artykułów otwartych na licencji CC BY w czasopismach hybrydowych Springer. Czasopisma hybdrydowe to takie, które mogą zawierać zarówno artykuły otwarte, jak i artykuły tradycyjne dostępne w ramach płatnej subskrypcji czasopism. Koszty publikacji w ramach programu są pokrywane centralnie poprzez WBN ze środków pochodzących z MNiSW. W latach 2010-2018 program był finansowany jako dodatek do krajowej licencji akademickiej na dostęp do czasopism Springer. Od roku 2019 w Polsce działa nowa licencja krajowa Springer w tzw. wersji Compact, która od 2016 roku jest stopniowo wprowadzana w coraz większej liczbie krajów. W licencji Compact większa część opłaty licencyjnej jest przeznaczona na publikowania otwarte, a mniejsza część stanowi opłatę za dostęp do artykułów subskrypcyjnych, czyli odwrotnie niż to było dotychczas. Nowe rozwiązanie opiera się na założeniu, że udział artykułów otwartych w czasopismach hybrydowych będzie stopniowo rósł, aż do całkowitej transformacji czasopism do modelu otwartego, co jest zgodne z Planem SWięcej informacji zob.

Szanowni Państwo, przypominamy, że w ramach projektu Biblioteka Wirtualnej Nauki koordynowanego przez ICM UW, Uczelnia ma dostęp do kilku tysięcy książek elektronicznych z różnych dziedzin wiedzy, takich Wydawców jak Elsevier, Springer, Wiley. Dostęp możliwy jest w sieci UE Katowice. Wykazy tytułów dostępne są również  na stronie ICM, lub w zakładce książki elektroniczne. Serdecznie zapraszamy do korzystania z tych zasobów.
Wykaz książek: Elsevier, Wiley, Springer.